Detail projektu

Zpět

Vyprávěcí slohový postup

Datum zveřejnění : 7. 1. 2015Tisk
Kategorie : Sloh moderně
Autoři :  Schacherl
Škola : ravz1
Pod vedením : Schacherl

Vyprávěcí slohový postup představuje zachycení určité dějové události odehrávající se v konkretizované časové posloupnosti. Do popředí vystupuje časová osa skutečné nebo smyšlené události. Vypravování pracuje s napětím, cílem je zajímavé a nápadité sdělení dějové události, která je představena v čase. Vyprávění se soustřeďuje na událost, která je jedinečná.

Cílem je zachycení jedinečné události v čase.

Jak jej poznám?

Jedná se o dějový, dynamický, kompozičně promyšlený text. Realizován je spisovným i nespisovným jazykem, v mluvené i písemné formě. Ze slovních druhů zde mají důležité postavení dějová slovesa.

Kde jej najdu?

Nejčastěji je využíván v běžné komunikaci, umělecké literatuře, v publicistice.

S čím si ho mohu splést?

Nejčastěji je zaměňován s popisným slohovým postupem, konkrétně s popisem děje či pracovního postupu. Od popisného slohového postupu jej odlišuje zachycení jedinečné události v konkretizovaném časovém sledu.

Vypravování

Vypravování je zachycením jedinečné události v čase. Nejčastěji je děj vyprávěn v určité zápletce, která spěje ke svému završení. Vypravování má ustálenou kompozici, tvoří ji nejčastěji (A) úvodní část, (B) kolize (něco je jinak, než má být), (C) krize (vyostření konfliktu, změny), (D) obrat, proměna děje (nemusí být), (E) závěr.

Anekdota

Anekdota (z řečtiny anekdoton = nevydané) vtip, ale i „fór“, hláška je krátké, převážně ústní vyprávění, které má za cíl pobavit adresáta/y. Má výraznou pointu, humor je založen na absurditě, překvapivém vyústění paradoxu, dvojznačnosti apod.


Multimédia

Kvíz vyprávěcí slohový postup Kvíz vyprávěcí slohový postup Kvíz
Rozřazování vyprávěcí slohový postup Rozřazování vyprávěcí slohový postup Rozřazování

Stáhnutelné přílohy

Žádná multimédia nebyla přiložena.

Citace

Nenalezena žádná citace


Nahoru